Ważna opinia Rzecznika TSUE w sprawach frankowiczów.
W czwartek 16 lutego 2023r. rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił opinię w sprawie ważnej dla frankowiczów.
Rzecznik TSUE wskazał, że w razie unieważnienia umowy o kredyt frankowy , bankowi nie należy się opłata za korzystanie z kapitału.
Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika TSUE, Dyrektywa 93/13 ma chronić konsumentów, a nie rynki finansowe. W związku z powyższym po unieważnieniu umowy tylko kredytobiorcy mają prawo do dodatkowych świadczeń, o ile taką podstawę daje polskie prawo. Rzecznik wskazał jednocześnie, że to sąd krajowy ma ustalić, czy w świetle polskich przepisów konsumenci mogą dochodzić tego typu roszczeń. Jeśli sąd uzna, że mogą, to sąd ma rozstrzygnąć o ich zasadności.
Jednocześnie Rzecznik wskazał, że dyrektywa stoi na przeszkodzie, by bank domagał się od kredytobiorców dodatkowych świadczeń, poza zwrotem pieniędzy zapłaconych na podstawie unieważnionej umowy.
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE, co prawda, nie jest wiążąca dla Trybunału, jednak zwykle TSUE podziela stanowisko przedstawione w opinii, rzadko prezentując odmienne zdanie.
W sierpniu 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wystąpił do TSUE, z pytaniem czy stronom unieważnionej umowy o kredyt frankowego, tj. bankowi oraz kredytobiorcy, należy się zwrot dodatkowych środków ponad wypłacone w wykonaniu tej umowy.
Ostateczna decyzja Trybunału już niebawem.
Masz kredyt we frankach? Skontaktuj się z nami 663 421 721