ROZWÓD – JAK NAPISAĆ POZEW!!
Rozwód to decyzja życiowa równie ważna jak decyzja, która do rozwodu doprowadziła, a mianowicie decyzja o zawarciu związku małżeńskiego. Złośliwi twierdzą, że najczęstszą przyczyną rozwodu jest małżeństwo.
Kiedy decyzja o spektakularnym powrocie do stanu wolnego i możliwość oznaczenia nowego statusu związku w portalach społecznościowych dojrzeje do wdrożenia jej w życie pojawia się pytanie: „ i co dalej”.
Od czego zacząć, czy poradzę sobie ze sporządzeniem pozwu, wizytą w sądzie, czy poradzę sobie z pełnomocnikiem byłego już wkrótce małżonka? Czy bronić się sam/a czy też skorzystać z pomocy pełnomocnika. Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Każdą sprawę sądową tak również i sprawę rozwodową należy rozpocząć od sporządzenia pozwu.
Właściwość Sądu.
Pozew składamy w Sądzie Okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W przypadku braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Opłata od pozwu.
Pozew podlega opłacie sądowej w wysokości 600zł. Możemy go opłacić poprzez zakupienie w kasie sądu znaków opłaty sądowej i naklejenie ich na pozwie. Opłatę można również wnieść na rachunek sądu okręgowego. Jeśli nie jesteśmy w stanie ponieść tej opłaty bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny w treści pozwu składamy wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, argumentując nasza trudną sytuację finansową.
Elementy pozwu rozwodowego.
Na początek musimy wskazać czego domagamy się od sądu. Zasadą jest że sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Ustalenie winy drugiego małżonka wiąże się z koniecznością wskazania sądowi na czym polega wina współmałżonka. Trzeba również przedstawić dowody tej winy, mogą to być świadkowie, dokumenty, zrzuty ekrany telefonu, zrzuty z FB obrazujące na przykład zdradę małżeńską.
Władza rodzicielska.
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Orzekając o władzy rodzicielskiej sąd w pierwszej kolejności uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. W przypadku braku takiego porozumienia, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Zasadą jednak jest pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom.
Alimenty.
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.Należy pamiętać, że sąd bada nie tylko ile zarabia osoba zobowiązana do alimentacji, ale bada również jej możliwości zarobkowe, oceniając hipotetycznie możliwe do osiągnięcia zarobki przy wykorzystaniu dotychczasowego doświadczenia, stanu zdrowia itp.
Rozstrzygnięcie w przedmiocie korzystania z mieszkania zajmowanego wspólnie przez strony.
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
Czy w sprawie rozwodowej można dokonać podziału majątku wspólnego?
Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Pamiętajmy jednak, że podział ten może nastąpić jedynie gdy strony dojdą do porozumienia we wszelkich kwestiach dotyczących majątku wspólnego, zarówno co do składu tego majątku jego wartości oraz tego na czyją rzecz poszczególne składniki tego majątku mają przypaść. W braku takiej zgody sąd wniosku o podział majątku wspólnego nie rozpozna. Należy wtedy, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, złożyć wniosek o podział majątku do sądu rejonowego.
Nazwisko po rozwodzie.
W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Pamiętajmy o zachowaniu 3 miesięcznego terminu.
Masz pytania ? Zadzwoń 663-421-721. Pomożemy Ci!